Product Overview
- \n
- \nBrand: Bucktons \n
- \nFlavour: Fruity Parrot Blend \n
- \nAge range (description): All Life Stages \n
- \nItem form: Flake \n
- \nSpecific uses for product: Active \n
Product Features
- Bucktons has become rewnowned for its commitment to quality and consistency in the 200 years it has been selling products. Quality raw materials, sourced from reputable growers across the world ensure a final product boasting superior quality.
Product Information
| Product Dimensions | 3 x 3 x 3 cm; 100 g | \n
| Item model number | 50308 | \n
| Breed Recommendation | Parrot | \n
| Pet Life Stage | All Life Stages | \n
| Flavor | Fruity Parrot Blend | \n
| Item Form | Flake | \n
| Allergen Information | Allergen-Free | \n
| Colour | Clear | \n
| Size | 12.75 kg (Pack of 1) | \n
| Number of Items | 1 | \n
| Quantity | 1 | \n
| Storage Information | Keep Dry | \n
| Specific Uses | Active | \n
| Batteries required | No | \n
| Batteries Included | No | \n
| EU Energy Efficiency Label | B | \n
| Item Weight | 100 g | \n
| ASIN | B003676CKQ | \n
| Customer Reviews | \n |
| Best Sellers Rank | \n |
| Date First Available | 8 Aug. 2009 | \n
Bucktons Parrot Elite 12.75kg, clear
Product Description
Optimum Nutrition With Added Interest And Variety. Over 20 Of The Highest Quality Ingredients. Reduced Sunflower Seed Content.
Indications
Parrot Feeding
Product Overview
- Brand: Bucktons
- Flavour: Fruity Parrot Blend
- Age range (description): All Life Stages
- Item form: Flake
- Specific uses for product: Active
Product Features
- Bucktons has become rewnowned for its commitment to quality and consistency in the 200 years it has been selling products. Quality raw materials, sourced from reputable growers across the world ensure a final product boasting superior quality.
Product Information
| Product Dimensions | 3 x 3 x 3 cm; 100 g |
| Item model number | 50308 |
| Breed Recommendation | Parrot |
| Pet Life Stage | All Life Stages |
| Flavor | Fruity Parrot Blend |
| Item Form | Flake |
| Allergen Information | Allergen-Free |
| Colour | Clear |
| Size | 12.75 kg (Pack of 1) |
| Number of Items | 1 |
| Quantity | 1 |
| Storage Information | Keep Dry |
| Specific Uses | Active |
| Batteries required | No |
| Batteries Included | No |
| EU Energy Efficiency Label | B |
| Item Weight | 100 g |
| ASIN | B003676CKQ |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 8 Aug. 2009 |


Description
Product Description
Optimum Nutrition With Added Interest And Variety. Over 20 Of The Highest Quality Ingredients. Reduced Sunflower Seed Content.
Indications
Parrot Feeding
Product Overview
- Brand: Bucktons
- Flavour: Fruity Parrot Blend
- Age range (description): All Life Stages
- Item form: Flake
- Specific uses for product: Active
Product Features
- Bucktons has become rewnowned for its commitment to quality and consistency in the 200 years it has been selling products. Quality raw materials, sourced from reputable growers across the world ensure a final product boasting superior quality.
Product Information
| Product Dimensions | 3 x 3 x 3 cm; 100 g |
| Item model number | 50308 |
| Breed Recommendation | Parrot |
| Pet Life Stage | All Life Stages |
| Flavor | Fruity Parrot Blend |
| Item Form | Flake |
| Allergen Information | Allergen-Free |
| Colour | Clear |
| Size | 12.75 kg (Pack of 1) |
| Number of Items | 1 |
| Quantity | 1 |
| Storage Information | Keep Dry |
| Specific Uses | Active |
| Batteries required | No |
| Batteries Included | No |
| EU Energy Efficiency Label | B |
| Item Weight | 100 g |
| ASIN | B003676CKQ |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 8 Aug. 2009 |


















