Product Overview
- \n
- \nBrand: Bucktons \n
- \nFlavour: Traditional Parrot Blend \n
- \nAge range (description): All Life Stages \n
- \nItem form: Seeds \n
- \nSpecific uses for product: Active \n
Product Features
- \n
- A comprehensive mix of ingredients \n
- Suitable for African Grey,Amazon,Cockatoo,Conure - Large,Conure - Small,Eclectus,Macaw - Large,Macaw - Small,Meyers and Senegals,Quaker,Caique \n
- Bucktons \n
- Item package quantity: 1 \n
Product Information
| Product Dimensions | 3 x 3 x 3 cm; 500 g | \n
| Item model number | 50308 | \n
| Breed Recommendation | Parrot | \n
| Pet Life Stage | All Life Stages | \n
| Flavor | Traditional Parrot Blend | \n
| Item Form | Seeds | \n
| Allergen Information | Allergen-Free | \n
| Colour | Clear | \n
| Size | 12.75 kg (Pack of 1) | \n
| Number of Items | 1 | \n
| Quantity | 1 | \n
| Storage Information | Keep Dry | \n
| Special features | Wide Variety of Ingredients for Nutritional Diversity | \n
| Specific Uses | Active | \n
| Batteries required | No | \n
| Batteries Included | No | \n
| EU Energy Efficiency Label | B | \n
| Item Weight | 500 g | \n
| ASIN | B003670RJS | \n
| Customer Reviews | \n |
| Best Sellers Rank | \n |
| Date First Available | 8 Aug. 2009 | \n
Bucktons Parrot Seed No 1 12.75kg, clear
Product Description
Contains Yellow Biscuit. Ensures Day To Day Health And Condition. Fifteen Palatable Ingredients For Nutrition And Variety. Contains Dried Fruit Nuts And Chillies.
Indications
All Life Stages
Product Overview
- Brand: Bucktons
- Flavour: Traditional Parrot Blend
- Age range (description): All Life Stages
- Item form: Seeds
- Specific uses for product: Active
Product Features
- A comprehensive mix of ingredients
- Suitable for African Grey,Amazon,Cockatoo,Conure - Large,Conure - Small,Eclectus,Macaw - Large,Macaw - Small,Meyers and Senegals,Quaker,Caique
- Bucktons
- Item package quantity: 1
Product Information
| Product Dimensions | 3 x 3 x 3 cm; 500 g |
| Item model number | 50308 |
| Breed Recommendation | Parrot |
| Pet Life Stage | All Life Stages |
| Flavor | Traditional Parrot Blend |
| Item Form | Seeds |
| Allergen Information | Allergen-Free |
| Colour | Clear |
| Size | 12.75 kg (Pack of 1) |
| Number of Items | 1 |
| Quantity | 1 |
| Storage Information | Keep Dry |
| Special features | Wide Variety of Ingredients for Nutritional Diversity |
| Specific Uses | Active |
| Batteries required | No |
| Batteries Included | No |
| EU Energy Efficiency Label | B |
| Item Weight | 500 g |
| ASIN | B003670RJS |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 8 Aug. 2009 |


Description
Product Description
Contains Yellow Biscuit. Ensures Day To Day Health And Condition. Fifteen Palatable Ingredients For Nutrition And Variety. Contains Dried Fruit Nuts And Chillies.
Indications
All Life Stages
Product Overview
- Brand: Bucktons
- Flavour: Traditional Parrot Blend
- Age range (description): All Life Stages
- Item form: Seeds
- Specific uses for product: Active
Product Features
- A comprehensive mix of ingredients
- Suitable for African Grey,Amazon,Cockatoo,Conure - Large,Conure - Small,Eclectus,Macaw - Large,Macaw - Small,Meyers and Senegals,Quaker,Caique
- Bucktons
- Item package quantity: 1
Product Information
| Product Dimensions | 3 x 3 x 3 cm; 500 g |
| Item model number | 50308 |
| Breed Recommendation | Parrot |
| Pet Life Stage | All Life Stages |
| Flavor | Traditional Parrot Blend |
| Item Form | Seeds |
| Allergen Information | Allergen-Free |
| Colour | Clear |
| Size | 12.75 kg (Pack of 1) |
| Number of Items | 1 |
| Quantity | 1 |
| Storage Information | Keep Dry |
| Special features | Wide Variety of Ingredients for Nutritional Diversity |
| Specific Uses | Active |
| Batteries required | No |
| Batteries Included | No |
| EU Energy Efficiency Label | B |
| Item Weight | 500 g |
| ASIN | B003670RJS |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 8 Aug. 2009 |


















