Product Overview
- \n
- \nBrand: Bucktons \n
- \nAge range (description): All Life Stages \n
- \nItem form: Seeds \n
- \nSpecific uses for product: Active \n
- \nSpecial ingredients: Kibbled Sunflower Hearts, Kibbled Peanuts \n
Product Features
- \n
- made with quality mix of seeds \n
- all year round \n
- attracts a wide variety of birds \n
- Item package weight: 20.1 kilograms \n
Product Information
| Pet Type | Birds | \n
| Package Dimensions | 65 x 40 x 13.4 cm; 20 kg | \n
| Item model number | 100968 | \n
| Breed Recommendation | All Breed Sizes | \n
| Pet Life Stage | All Life Stages | \n
| Item Form | Seeds | \n
| Allergen Information | Allergen-Free | \n
| Colour | Transparent | \n
| Size | 20 kg (Pack of 1) | \n
| Number of Items | 1 | \n
| Quantity | 1 | \n
| Storage Information | Keep Dry | \n
| Special features | No Mess Blend, High Energy | \n
| Specific Uses | Active | \n
| Batteries required | No | \n
| Item Weight | 20 kg | \n
| ASIN | B003TL9W6U | \n
| Customer Reviews | \n |
| Best Sellers Rank | \n |
| Date First Available | 11 Oct. 2010 | \n
Bucktons Premium Wild Bird Seed Mix, 20 kg, transparent
Product Description
Product Description 0 Ingredients All-Natural Directions 0 Box Contains Bird seed See more.
Indications
All Life Stages
Product Overview
- Brand: Bucktons
- Age range (description): All Life Stages
- Item form: Seeds
- Specific uses for product: Active
- Special ingredients: Kibbled Sunflower Hearts, Kibbled Peanuts
Product Features
- made with quality mix of seeds
- all year round
- attracts a wide variety of birds
- Item package weight: 20.1 kilograms
Product Information
| Pet Type | Birds |
| Package Dimensions | 65 x 40 x 13.4 cm; 20 kg |
| Item model number | 100968 |
| Breed Recommendation | All Breed Sizes |
| Pet Life Stage | All Life Stages |
| Item Form | Seeds |
| Allergen Information | Allergen-Free |
| Colour | Transparent |
| Size | 20 kg (Pack of 1) |
| Number of Items | 1 |
| Quantity | 1 |
| Storage Information | Keep Dry |
| Special features | No Mess Blend, High Energy |
| Specific Uses | Active |
| Batteries required | No |
| Item Weight | 20 kg |
| ASIN | B003TL9W6U |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 11 Oct. 2010 |

Description
Product Description
Product Description 0 Ingredients All-Natural Directions 0 Box Contains Bird seed See more.
Indications
All Life Stages
Product Overview
- Brand: Bucktons
- Age range (description): All Life Stages
- Item form: Seeds
- Specific uses for product: Active
- Special ingredients: Kibbled Sunflower Hearts, Kibbled Peanuts
Product Features
- made with quality mix of seeds
- all year round
- attracts a wide variety of birds
- Item package weight: 20.1 kilograms
Product Information
| Pet Type | Birds |
| Package Dimensions | 65 x 40 x 13.4 cm; 20 kg |
| Item model number | 100968 |
| Breed Recommendation | All Breed Sizes |
| Pet Life Stage | All Life Stages |
| Item Form | Seeds |
| Allergen Information | Allergen-Free |
| Colour | Transparent |
| Size | 20 kg (Pack of 1) |
| Number of Items | 1 |
| Quantity | 1 |
| Storage Information | Keep Dry |
| Special features | No Mess Blend, High Energy |
| Specific Uses | Active |
| Batteries required | No |
| Item Weight | 20 kg |
| ASIN | B003TL9W6U |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 11 Oct. 2010 |



















