Product Overview
- \n
- \nBrand: Bucktons \n
- \nFlavour: Sunflower \n
- \nAge range (description): All Life Stages \n
- \nItem form: Dry \n
- \nSpecific uses for product: Active \n
Product Features
- \n
- made with quality mix of seeds \n
- all year round \n
- attracts a wide variety of birds \n
- Item package weight: 20.2 kilograms \n
Product Information
| Pet Type | Birds | \n
| Product Dimensions | 3 x 3 x 3 cm; 20 kg | \n
| Item model number | 100150 | \n
| Breed Recommendation | All Breed Sizes | \n
| Pet Life Stage | All Life Stages | \n
| Flavor | Sunflower | \n
| Item Form | Dry | \n
| Allergen Information | Allergen-Free | \n
| Colour | Transparent | \n
| Size | 20 kg (Pack of 1) | \n
| Number of Items | 1 | \n
| Quantity | 1 | \n
| Storage Information | Keep Dry | \n
| Specific Uses | Active | \n
| Batteries required | No | \n
| Batteries Included | No | \n
| Item Weight | 20 kg | \n
| ASIN | B002NKF1PY | \n
| Customer Reviews | \n |
| Best Sellers Rank | \n |
| Date First Available | 9 July 2007 | \n
Bucktons Wildbird Food 20kg
Product Description
Wild Bird Food 20kg. An appealing bird food mix for many common garden birds, with the consistent formulation it is a great choice for feeding garden visitors. Easy to use in either a hanging feeder, ground feeder or on tables.
Indications
All Life Stages
Product Overview
- Brand: Bucktons
- Flavour: Sunflower
- Age range (description): All Life Stages
- Item form: Dry
- Specific uses for product: Active
Product Features
- made with quality mix of seeds
- all year round
- attracts a wide variety of birds
- Item package weight: 20.2 kilograms
Product Information
| Pet Type | Birds |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 3 cm; 20 kg |
| Item model number | 100150 |
| Breed Recommendation | All Breed Sizes |
| Pet Life Stage | All Life Stages |
| Flavor | Sunflower |
| Item Form | Dry |
| Allergen Information | Allergen-Free |
| Colour | Transparent |
| Size | 20 kg (Pack of 1) |
| Number of Items | 1 |
| Quantity | 1 |
| Storage Information | Keep Dry |
| Specific Uses | Active |
| Batteries required | No |
| Batteries Included | No |
| Item Weight | 20 kg |
| ASIN | B002NKF1PY |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 9 July 2007 |

Description
Product Description
Wild Bird Food 20kg. An appealing bird food mix for many common garden birds, with the consistent formulation it is a great choice for feeding garden visitors. Easy to use in either a hanging feeder, ground feeder or on tables.
Indications
All Life Stages
Product Overview
- Brand: Bucktons
- Flavour: Sunflower
- Age range (description): All Life Stages
- Item form: Dry
- Specific uses for product: Active
Product Features
- made with quality mix of seeds
- all year round
- attracts a wide variety of birds
- Item package weight: 20.2 kilograms
Product Information
| Pet Type | Birds |
| Product Dimensions | 3 x 3 x 3 cm; 20 kg |
| Item model number | 100150 |
| Breed Recommendation | All Breed Sizes |
| Pet Life Stage | All Life Stages |
| Flavor | Sunflower |
| Item Form | Dry |
| Allergen Information | Allergen-Free |
| Colour | Transparent |
| Size | 20 kg (Pack of 1) |
| Number of Items | 1 |
| Quantity | 1 |
| Storage Information | Keep Dry |
| Specific Uses | Active |
| Batteries required | No |
| Batteries Included | No |
| Item Weight | 20 kg |
| ASIN | B002NKF1PY |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 9 July 2007 |



















