Product Overview
- \n
- \nBrand: Bucktons \n
- \nFlavour: Berry, Pellet \n
- \nAge range (description): All Life Stages \n
- \nItem form: Pellet \n
- \nSpecific uses for product: Active \n
Product Features
- \n
- Bucktons Suet Pellets Fruit & Berry 12. 55 \n
- Makes a loverly gift idea \n
- A high energy source for wild birds , which can be fed all year round . A great option during The winter months and breeding periods to provide The energy Wild Birds need . Product features include Delicious fruity aroma , High energy for winter feeding , Ideal during breeding season \n
Product Information
| Manufacturer recommended age | 5 years and up | \n
| Item model number | 264207 | \n
| Breed Recommendation | All Breed Sizes | \n
| Pet Life Stage | All Life Stages | \n
| Flavor | Berry, Pellet | \n
| Item Form | Pellet | \n
| Allergen Information | Allergen-Free | \n
| Size | 12.55 kg (Pack of 1) | \n
| Number of Items | 1 | \n
| Quantity | 1 | \n
| Storage Information | Keep Dry | \n
| Specific Uses | Active | \n
| Batteries required | No | \n
| Recycled Content Percentage (%) | 50 | \n
| Item Weight | 12.6 kg | \n
| ASIN | B078WC7DVV | \n
| Customer Reviews | \n |
| Best Sellers Rank | \n |
| Date First Available | 9 Feb. 2017 | \n
Bucktons Suet Pellets Fruit & Berry - 12.55kg
Product Description
Product description Bucktons Suet Pellets Fruit & Berry 12. 55 A high energy source for wild birds , which can be fed all year round . A great option during The winter months and breeding periods to provide The energy Wild Birds need . Product features include Delicious fruity aroma , High energy for winter feeding , Ideal during breeding seasonLinked MPN 0100187Foods Bird Wild Treats Safety Warning This is a gift, not designed as or for use as an actual toy P.when('A').execute(function(A) { A.on('a:expander:toggle_description:toggle:collapse', function(data) { window.scroll(0, data.expander.$expander[0].offsetTop-100); }); }); Legal Disclaimer This is a gift, not designed as or for use as an actual toy See more
Indications
Wild Birds, All Seasons, Breeding Period
Product Overview
- Brand: Bucktons
- Flavour: Berry, Pellet
- Age range (description): All Life Stages
- Item form: Pellet
- Specific uses for product: Active
Product Features
- Bucktons Suet Pellets Fruit & Berry 12. 55
- Makes a loverly gift idea
- A high energy source for wild birds , which can be fed all year round . A great option during The winter months and breeding periods to provide The energy Wild Birds need . Product features include Delicious fruity aroma , High energy for winter feeding , Ideal during breeding season
Product Information
| Manufacturer recommended age | 5 years and up |
| Item model number | 264207 |
| Breed Recommendation | All Breed Sizes |
| Pet Life Stage | All Life Stages |
| Flavor | Berry, Pellet |
| Item Form | Pellet |
| Allergen Information | Allergen-Free |
| Size | 12.55 kg (Pack of 1) |
| Number of Items | 1 |
| Quantity | 1 |
| Storage Information | Keep Dry |
| Specific Uses | Active |
| Batteries required | No |
| Recycled Content Percentage (%) | 50 |
| Item Weight | 12.6 kg |
| ASIN | B078WC7DVV |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 9 Feb. 2017 |
Original: $33.62
-65%$33.62
$11.77
Description
Product Description
Product description Bucktons Suet Pellets Fruit & Berry 12. 55 A high energy source for wild birds , which can be fed all year round . A great option during The winter months and breeding periods to provide The energy Wild Birds need . Product features include Delicious fruity aroma , High energy for winter feeding , Ideal during breeding seasonLinked MPN 0100187Foods Bird Wild Treats Safety Warning This is a gift, not designed as or for use as an actual toy P.when('A').execute(function(A) { A.on('a:expander:toggle_description:toggle:collapse', function(data) { window.scroll(0, data.expander.$expander[0].offsetTop-100); }); }); Legal Disclaimer This is a gift, not designed as or for use as an actual toy See more
Indications
Wild Birds, All Seasons, Breeding Period
Product Overview
- Brand: Bucktons
- Flavour: Berry, Pellet
- Age range (description): All Life Stages
- Item form: Pellet
- Specific uses for product: Active
Product Features
- Bucktons Suet Pellets Fruit & Berry 12. 55
- Makes a loverly gift idea
- A high energy source for wild birds , which can be fed all year round . A great option during The winter months and breeding periods to provide The energy Wild Birds need . Product features include Delicious fruity aroma , High energy for winter feeding , Ideal during breeding season
Product Information
| Manufacturer recommended age | 5 years and up |
| Item model number | 264207 |
| Breed Recommendation | All Breed Sizes |
| Pet Life Stage | All Life Stages |
| Flavor | Berry, Pellet |
| Item Form | Pellet |
| Allergen Information | Allergen-Free |
| Size | 12.55 kg (Pack of 1) |
| Number of Items | 1 |
| Quantity | 1 |
| Storage Information | Keep Dry |
| Specific Uses | Active |
| Batteries required | No |
| Recycled Content Percentage (%) | 50 |
| Item Weight | 12.6 kg |
| ASIN | B078WC7DVV |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 9 Feb. 2017 |