Peckish Complete Seed and Nut No Mess Wild Bird Food Mix, 12.75kg
Product Overview
- Brand: Peckish
- Flavour:
- Age range (description): All Life Stages
- Item form: Seeds
- Specific uses for product: Active
Product Features
- A rich seed and nut mix which will bring more birds, colour and song to your garden
- This is a no mess mix meaning that the seeds have had their husks removed to prevent waste
- This mix contains calvita, a natural nutrient supplement containing calcium and vitamins to help improve a birds overall health
- Suitable to be fed to birds all year round
- Use this seed mix to attract the Dunnock, Robin, Blackbird, House Sparrow, Long Tailed Tit, Bullfinch, Great Tit, Chaffinch, Gold Finch, Song Thrush and many more to your garden
Product Information
| Package Dimensions | 59.7 x 40.5 x 13 cm; 12.75 kg |
| Item model number | 60051334 |
| Breed Recommendation | All Breed Sizes |
| Pet Life Stage | All Life Stages |
| Flavor | Kibbled Wheat, Red Dari, Kibbled Maize, White Millet, Sunflower Hearts, Red Millet, Naked Oats, Flaked Naked Oats, Oats, Vitamin Suet Pellet, Safflower Seed, Pinhead Oatmeal, Oyster Shell Pieces, Vegetable Oil |
| Item Form | Seeds |
| Allergen Information | Peanuts may contain |
| Colour | transparent |
| Size | 12.75 kg (Pack of 1) |
| Number of Items | 1 |
| Quantity | 1 |
| Storage Information | Store in a cool, dry place. Best used within 3 months of opening. |
| Special features | No Mess, Calvita Nutrient Supplement |
| Specific Uses | Active |
| Batteries required | No |
| Batteries Included | No |
| Item Weight | 12.8 kg |
| ASIN | B00604O52E |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 30 Sept. 2011 |
Original: $22.18
-65%$22.18
$7.76

Description
Product Overview
- Brand: Peckish
- Flavour:
- Age range (description): All Life Stages
- Item form: Seeds
- Specific uses for product: Active
Product Features
- A rich seed and nut mix which will bring more birds, colour and song to your garden
- This is a no mess mix meaning that the seeds have had their husks removed to prevent waste
- This mix contains calvita, a natural nutrient supplement containing calcium and vitamins to help improve a birds overall health
- Suitable to be fed to birds all year round
- Use this seed mix to attract the Dunnock, Robin, Blackbird, House Sparrow, Long Tailed Tit, Bullfinch, Great Tit, Chaffinch, Gold Finch, Song Thrush and many more to your garden
Product Information
| Package Dimensions | 59.7 x 40.5 x 13 cm; 12.75 kg |
| Item model number | 60051334 |
| Breed Recommendation | All Breed Sizes |
| Pet Life Stage | All Life Stages |
| Flavor | Kibbled Wheat, Red Dari, Kibbled Maize, White Millet, Sunflower Hearts, Red Millet, Naked Oats, Flaked Naked Oats, Oats, Vitamin Suet Pellet, Safflower Seed, Pinhead Oatmeal, Oyster Shell Pieces, Vegetable Oil |
| Item Form | Seeds |
| Allergen Information | Peanuts may contain |
| Colour | transparent |
| Size | 12.75 kg (Pack of 1) |
| Number of Items | 1 |
| Quantity | 1 |
| Storage Information | Store in a cool, dry place. Best used within 3 months of opening. |
| Special features | No Mess, Calvita Nutrient Supplement |
| Specific Uses | Active |
| Batteries required | No |
| Batteries Included | No |
| Item Weight | 12.8 kg |
| ASIN | B00604O52E |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 30 Sept. 2011 |



















