Product Overview
- \n
- \nBrand: Peckish \n
- \nFlavour: Unflavoured \n
- \nAge range (description): All Life Stages \n
- \nItem form: Pellet \n
- \nSpecific uses for product: High Energy, No Mess, No Waste \n
Product Features
- Complete Seed & Nut mix
Product Information
| Product Dimensions | 1 x 1 x 1 cm; 12.5 kg | \n
| Manufacturer reference | 60050143 | \n
| Pet Life Stage | All Life Stages | \n
| Flavor | Unflavoured | \n
| Item Form | Pellet | \n
| Size | 15.3 kg (Pack of 1) | \n
| Number of Items | 1 | \n
| Quantity | 1 | \n
| Storage Information | Keep Dry | \n
| Special features | High Energy, No Mess, No Waste | \n
| Specific Uses | High Energy, No Mess, No Waste | \n
| Item Weight | 12.5 kg | \n
| ASIN | B08MZ34M32 | \n
| Customer Reviews | \n |
| Best Sellers Rank | \n |
| Date First Available | 8 Nov. 2020 | \n
Peckish Complete Seed & Nut Mix 12.75kg + 20% FREE
Product description
Peckish Complete Seed & Nut Mix is a unique blend thatâ€s packed with energy & nutrition. Everything that a bird needs to fuel them for longer.
- Packed with 12 different ingredients
- High Energy
- No mess, no waste
- Proven to attract the UKâ€s top 10 garden birds
- With added Calvita Vitamin Mix
Ingredients
Kibbled Wheat
Red Millet
Red Dari
Kibbled Maize
Sunflower Hearts
Flaked Naked Oats
White Millet
Naked Oats
Safflower
Pinhead Oats
Kibbled Peanuts
Oyster Shell Grit
What to Expect
Peckish Complete Seed and Nut Mix will attract the following birds:
Dunnock
Robin
House Sparrow
Goldfinch
Bullfinch
Blue Tit
Chaffinch
Greenfinch
Coal Tit
Long Tailed Tit
Great Tit
Song Thrush
Blackbird
Nuthatch and many more!
Indications
All Life Stages
Product Overview
- Brand: Peckish
- Flavour: Unflavoured
- Age range (description): All Life Stages
- Item form: Pellet
- Specific uses for product: High Energy, No Mess, No Waste
Product Features
- Complete Seed & Nut mix
Product Information
| Product Dimensions | 1 x 1 x 1 cm; 12.5 kg |
| Manufacturer reference | 60050143 |
| Pet Life Stage | All Life Stages |
| Flavor | Unflavoured |
| Item Form | Pellet |
| Size | 15.3 kg (Pack of 1) |
| Number of Items | 1 |
| Quantity | 1 |
| Storage Information | Keep Dry |
| Special features | High Energy, No Mess, No Waste |
| Specific Uses | High Energy, No Mess, No Waste |
| Item Weight | 12.5 kg |
| ASIN | B08MZ34M32 |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 8 Nov. 2020 |
Original: $24.87
-65%$24.87
$8.70
Description
Product description
Peckish Complete Seed & Nut Mix is a unique blend thatâ€s packed with energy & nutrition. Everything that a bird needs to fuel them for longer.
- Packed with 12 different ingredients
- High Energy
- No mess, no waste
- Proven to attract the UKâ€s top 10 garden birds
- With added Calvita Vitamin Mix
Ingredients
Kibbled Wheat
Red Millet
Red Dari
Kibbled Maize
Sunflower Hearts
Flaked Naked Oats
White Millet
Naked Oats
Safflower
Pinhead Oats
Kibbled Peanuts
Oyster Shell Grit
What to Expect
Peckish Complete Seed and Nut Mix will attract the following birds:
Dunnock
Robin
House Sparrow
Goldfinch
Bullfinch
Blue Tit
Chaffinch
Greenfinch
Coal Tit
Long Tailed Tit
Great Tit
Song Thrush
Blackbird
Nuthatch and many more!
Indications
All Life Stages
Product Overview
- Brand: Peckish
- Flavour: Unflavoured
- Age range (description): All Life Stages
- Item form: Pellet
- Specific uses for product: High Energy, No Mess, No Waste
Product Features
- Complete Seed & Nut mix
Product Information
| Product Dimensions | 1 x 1 x 1 cm; 12.5 kg |
| Manufacturer reference | 60050143 |
| Pet Life Stage | All Life Stages |
| Flavor | Unflavoured |
| Item Form | Pellet |
| Size | 15.3 kg (Pack of 1) |
| Number of Items | 1 |
| Quantity | 1 |
| Storage Information | Keep Dry |
| Special features | High Energy, No Mess, No Waste |
| Specific Uses | High Energy, No Mess, No Waste |
| Item Weight | 12.5 kg |
| ASIN | B08MZ34M32 |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 8 Nov. 2020 |



















