Gardman Heavy Duty Squirrel Proof Fat Snax Bird Feeder, Natural, A01822
Product Overview
- Brand: Gardman
- Target species: Bird,Squirrel
- Recommended uses for product: Seed, Nut (for Bird and Squirrel)
- Material: Metal
- Special feature: Heavy Duty
Product Features
- Heavy duty cast cage provides maximum resistance to squirrels and larger birds
- Feed safe biocidal coating kills bacteria on contact
- Holds 4 fat snax or suet energy balls
- Height 31cm
Product Information
| Product Dimensions | 24 x 24 x 29 cm; 500 g |
| Part number | A01822 |
| Item display height | 37 centimetres |
| Item display length | 22 centimetres |
| Item display width | 10 centimetres |
| Item display weight | 2.86 Kilograms |
| Material type | Metal |
| Capacity | 200 g |
| Power source type | None (passive) |
| Manufacturer | Westland Horticulture |
| Item model number | A01822 |
| ASIN | B00FF9IA76 |
| Date First Available | 18 Sept. 2013 |
| Customer Reviews |
Original: $22.18
-65%$22.18
$7.76
Description
Product Overview
- Brand: Gardman
- Target species: Bird,Squirrel
- Recommended uses for product: Seed, Nut (for Bird and Squirrel)
- Material: Metal
- Special feature: Heavy Duty
Product Features
- Heavy duty cast cage provides maximum resistance to squirrels and larger birds
- Feed safe biocidal coating kills bacteria on contact
- Holds 4 fat snax or suet energy balls
- Height 31cm
Product Information
| Product Dimensions | 24 x 24 x 29 cm; 500 g |
| Part number | A01822 |
| Item display height | 37 centimetres |
| Item display length | 22 centimetres |
| Item display width | 10 centimetres |
| Item display weight | 2.86 Kilograms |
| Material type | Metal |
| Capacity | 200 g |
| Power source type | None (passive) |
| Manufacturer | Westland Horticulture |
| Item model number | A01822 |
| ASIN | B00FF9IA76 |
| Date First Available | 18 Sept. 2013 |
| Customer Reviews |













