Gardman Heavy Duty Squirrel Proof Peanut Bird Feeder
Product Overview
- Brand: Gardman
- Target species: Smaller birds
- Recommended uses for product: Birds
- Material: Metal
- Special feature: Squirrel Proof
Product Features
- Heavy duty cast cage provides maximum resistance to squirrels and larger birds
- Feed safe biocidal coating kills bacteria on contact
- Holds 530 grams peanuts
- Height 31 cm
Product Information
| Product Dimensions | 24 x 24 x 31 cm; 499 g |
| Part number | A01821 |
| Item display height | 31 centimetres |
| Item display weight | 499 g |
| Material type | Metal |
| Capacity | 530 g |
| Power source type | None (Passive) |
| Manufacturer | Westland Horticulture |
| Item model number | A01821 |
| ASIN | B00GAZ1IYG |
| Date First Available | 30 Oct. 2013 |
| Customer Reviews |
Original: $22.18
-65%$22.18
$7.76
Description
Product Overview
- Brand: Gardman
- Target species: Smaller birds
- Recommended uses for product: Birds
- Material: Metal
- Special feature: Squirrel Proof
Product Features
- Heavy duty cast cage provides maximum resistance to squirrels and larger birds
- Feed safe biocidal coating kills bacteria on contact
- Holds 530 grams peanuts
- Height 31 cm
Product Information
| Product Dimensions | 24 x 24 x 31 cm; 499 g |
| Part number | A01821 |
| Item display height | 31 centimetres |
| Item display weight | 499 g |
| Material type | Metal |
| Capacity | 530 g |
| Power source type | None (Passive) |
| Manufacturer | Westland Horticulture |
| Item model number | A01821 |
| ASIN | B00GAZ1IYG |
| Date First Available | 30 Oct. 2013 |
| Customer Reviews |













