Product Overview
- \n
- \nBrand: Bucktons \n
- \nFlavour: Beef \n
- \nAge range (description): All Life Stages \n
- \nItem form: Chunk \n
- \nSpecific uses for product: Outdoor \n
Product Features
- \n
- made with 100% beef tallow \n
- all year round \n
- attracts a wide variety of birds \n
- made with 100% beef tallow \n
- all year round \n
- attracts a wide variety of birds \n
- Item display weight: 13.5 grams \n
- Age range description: All Life Stages \n
Product Information
| Pet Type | Birds | \n
| Package Dimensions | 33 x 30.9 x 26.6 cm; 13.5 kg | \n
| Manufacturer recommended age | 5 years and up | \n
| Item model number | MW-88711347 | \n
| Breed Recommendation | All Breed Sizes | \n
| Pet Life Stage | All Life Stages | \n
| Flavor | Beef | \n
| Item Form | Chunk | \n
| Allergen Information | Preservative-Free | \n
| Colour | Green | \n
| Size | 13.5 kg (Pack of 1) | \n
| Number of Items | 1 | \n
| Quantity | 1 | \n
| Storage Information | Store in a cool dry place | \n
| Special features | High Fat Content | \n
| Specific Uses | Outdoor | \n
| Batteries required | No | \n
| Batteries Included | No | \n
| Item Weight | 13.5 kg | \n
| ASIN | B01CJVFDRC | \n
| Customer Reviews | \n |
| Best Sellers Rank | \n |
| Date First Available | 4 Mar. 2016 | \n
Bucktons Fat/Energy/Suet Balls, Pack of 150, green
Product Description
Bucktons Fat Balls / Energy Balls / Suet Balls. feature a high energy formulation with added black sunflowers to attract birds. These Fat Balls / Energy Balls / Suet Balls provide calcium for egg production and the texture has been specially designed for an easy consumption for our feathered friends. This product is manufactured in the UK
Indications
All Life Stages, Wild Bird Attraction
Product Overview
- Brand: Bucktons
- Flavour: Beef
- Age range (description): All Life Stages
- Item form: Chunk
- Specific uses for product: Outdoor
Product Features
- made with 100% beef tallow
- all year round
- attracts a wide variety of birds
- made with 100% beef tallow
- all year round
- attracts a wide variety of birds
- Item display weight: 13.5 grams
- Age range description: All Life Stages
Product Information
| Pet Type | Birds |
| Package Dimensions | 33 x 30.9 x 26.6 cm; 13.5 kg |
| Manufacturer recommended age | 5 years and up |
| Item model number | MW-88711347 |
| Breed Recommendation | All Breed Sizes |
| Pet Life Stage | All Life Stages |
| Flavor | Beef |
| Item Form | Chunk |
| Allergen Information | Preservative-Free |
| Colour | Green |
| Size | 13.5 kg (Pack of 1) |
| Number of Items | 1 |
| Quantity | 1 |
| Storage Information | Store in a cool dry place |
| Special features | High Fat Content |
| Specific Uses | Outdoor |
| Batteries required | No |
| Batteries Included | No |
| Item Weight | 13.5 kg |
| ASIN | B01CJVFDRC |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 4 Mar. 2016 |

Description
Product Description
Bucktons Fat Balls / Energy Balls / Suet Balls. feature a high energy formulation with added black sunflowers to attract birds. These Fat Balls / Energy Balls / Suet Balls provide calcium for egg production and the texture has been specially designed for an easy consumption for our feathered friends. This product is manufactured in the UK
Indications
All Life Stages, Wild Bird Attraction
Product Overview
- Brand: Bucktons
- Flavour: Beef
- Age range (description): All Life Stages
- Item form: Chunk
- Specific uses for product: Outdoor
Product Features
- made with 100% beef tallow
- all year round
- attracts a wide variety of birds
- made with 100% beef tallow
- all year round
- attracts a wide variety of birds
- Item display weight: 13.5 grams
- Age range description: All Life Stages
Product Information
| Pet Type | Birds |
| Package Dimensions | 33 x 30.9 x 26.6 cm; 13.5 kg |
| Manufacturer recommended age | 5 years and up |
| Item model number | MW-88711347 |
| Breed Recommendation | All Breed Sizes |
| Pet Life Stage | All Life Stages |
| Flavor | Beef |
| Item Form | Chunk |
| Allergen Information | Preservative-Free |
| Colour | Green |
| Size | 13.5 kg (Pack of 1) |
| Number of Items | 1 |
| Quantity | 1 |
| Storage Information | Store in a cool dry place |
| Special features | High Fat Content |
| Specific Uses | Outdoor |
| Batteries required | No |
| Batteries Included | No |
| Item Weight | 13.5 kg |
| ASIN | B01CJVFDRC |
| Customer Reviews | |
| Best Sellers Rank | |
| Date First Available | 4 Mar. 2016 |















